„Studentskom praksom brže do posla“ je projekat čiji je cilj uspostavljanje i provođenje studentske prakse kod poslodavaca kako bi se omogućilo mladim ljudima da tokom studija i kroz proces obrazovanja steknu praktična znanja i vještine koje su tražene i potrebne na tržištu rada i tako doprinijeti boljem obrazovanju mladih, sigurnijem zaposlenju, te konačno i zadržavanju u Bosni i Hercegovini.
U okviru ovog projekta uspostavili smo jedinstvenu mrežu koja po prvi put povezuje akademsku i poslovnu zajednicu, te studentske organizacije i institucije, ERSE mrežu (Edukacija – Reforma – Sigurnost – Egzistencija). Cilj ove mreže je da se svi važni akteri za ovu oblast povežu i zajedničkim naporima i saradnjom doprinisu ostvarenju ovog cilja. Mrežu čini preko 40 članova, među kojima su Univerzitet Sarajevo, Banja Luka, Mostar, IUS, Slobomir P, PIM, Univerzitet Istočno Sarajevo, te brojni fakulteti, Udruženja poslodavaca FBiH i RS, Privredne komore FBiH i RS, poslodavci te brojne studentske organizacije i organizacije mladih.
Projekat su podržale i relevantne institucije kao što su Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo, Federacije BiH, Ministarstvo za naučno tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i infrmaciono društvo RS, Narodna skupština RS i drugi.
Takođe, u funkciji je jedinstvena u BiH, WEB platforma na kojoj se povezuju svi članovi mreže i na kojoj se oglašava ponuda i potražnja različitih praksi za mlade u BiH, te na kojoj su predstavljeni i promovisani svi naši partneri:https://erse.ba/
Do sada je u saradnji sa svim članovima ERSE mreže izrađeno nekoliko važnih dokumenata, a za provođenje prakse posebno su važni:
- Mapiranje studentske prakse u Bosni i Hercegovini
- Studentska praksa u zemljama Evropske unije – Prijedlog modela za Bosnu i Hercegovinu
- Smjernice i silabusi za provođenje studentske prakse u BiH
https://euresurs-api.page-services.net//Content/Documents/Smjernice_i_silabusi1602499797887.pdf
- Analiza pravnog i institucionalnog okvira koj regulira studentsku praksu i preporuke za unapređenje
https://euresurs-api.page-services.net//Content/Documents/ANALIZA_Konacni_final1619614285962.pdf