Održan seminar na temu „Strategije učenja i poučavanja”
U saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom, Filološki fakultet Slobomir P Univerziteta je, 9. oktobra 2019. godine, organizovao stručni seminar za pedagoge, nastavnike i profesore engleskog jezika na temu „Strategije učenja i poučavanja”Predavač na seminaru je bio prof. dr Refik Ćatić, ugledni profesor iz oblasti pedagogije, u saradnji sa dr. sci Alminom Alagić i mr Edinom Burkićem. Predavači su učesnicima seminara kroz interaktivno izlaganje približili strategije učenja, načine rada, kao i metodičke pristupe učenicima. Učesnici seminara su razmijenili svoja iskustva u radu sa djecom, nastavnicima i roditeljima. Uočeno je da se kvalitetnim pristupom, znanjem i kreativnošću mnogo toga može postići, što su zapravo poželjne osobine onih koji rade sa djecom i prenose znanje. Seminaru je prisustvovalo preko stotinu učesnika iz cijele Republike Srpske, a po okončanju seminara, učesnicima su dodijeljeni sertifikati. Dekan Filološkog fakulteta, doc. dr Božana Tomić i asistent na Katedri za engleski jezik i književnost, Dragan Mišković se srdačno zahvaljuju Republičkom pedagoškom zavodu na saradnji i svim učesnicima na prisustvu.
Održan stručni seminar iz engleskog jezika u organizaciji Filološkog fakulteta SPU
Filološki fakultet Slobomir P Univerziteta je, u saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom, 09. septembra 2019. godine u Doboju, organizovao seminar za nastavnike engleskog jezika osnovnih i srednjih škola. Tema seminara je bila Elementi anglosaksonske kulture u udžbenicima engleskog jezika u školama u Republici Srpskoj.
Seminaru je prisustvovalo 80 nastavnika i profesora engleskog jezika iz gradova širom Republike Srpske, Doboja, Teslića, Dervente, Modriče, Broda, Vukosavlja, Bijeljine, Prnjavora, Banja Luke, Šipova, Foče i Vlasenice.
Predavači na seminaru su bili doc.dr Tijana Vasiljević Stokić, doc.dr Božana Tomić i Dragan Mišković. Seminar je koncipiran iz dva dijela, prvi dio pruža teorijsku podlogu nastavnicima prilikom evaluacije udžbenika engleskog jezika, dok su u drugom dijelu prikazani načini prezentovanja kulture u nastavi engleskog jezika.
Učesnicima su podijeljeni sertifikati i najavljen je naredni seminar na temu Strategije učenja i poučavanja, koji će se održati 09. oktobra 2019. godine u 10:00 časova u zgradi Slobomir P Univerziteta u Doboju.
Zahvaljujemo se Republičkom pedagoškom zavodu na saradnji i svim učesnicima na prisustvu.
Više fotografija pogledajte u Galeriji.
Stručni seminar iz engleskog jezika u organizaciji SPU
Seminar će se održati 11. septembra 2019. godine, sa početkom u 15:00 časova u prostorijama Slobomir P Univerziteta u kampusu Doboj, na adresi Svetog Save br. 1.
Međunarodni naučni skup SLOBOMIR I – Poziv za učešće
U četvrtak 12.12.2019. godine biće organizovan I Međunarodni naučni skup Slobomir. Generalna tema Naučnog skupa je: Uloga Informacionih i komunikacionih tehnologija u globalizaciji poslovnih procesa.
Tematske oblasti o kojima će se govoriti na Skupu su:
- Mobilno poslovanje
- Informaciona bezbjednost i proces globalizacije
- Mobilni marketing
- Mobilno bankarstvo
- Softverske i hardverske inovacije u e-poslovanju
- Uticaj Informacionih i komunikacionih tehnologija na jezik, književnost i kulturu
Sve dodatne informacije možete pronaći na: naucniskup.spu.ba
Organizacioni odbor Slobomir I.
Besplatan kurs poslovne komunikacije na SPU
Odsjek za engleski jezik i književnost Filološkog fakulteta SPU, organizovaće besplatan kurs Poslovne komunikacije u kampusu Doboj.
Predavači:
- Dragan Mišković, asistent
- Božana Tomić, viši asistent
Prijava kandidata će trajati do 15. jula. Zainteresovani kandidati svoje prijave mogu slati na e-mail adresu filoloski.spu@mail.com , a prijavni obrazac se nalazi u prilogu.
Po okončanju kursa kandidatima će biti uručeni sertifikati.
Više informacija možete dobiti na brojeve telefona 053/ 209 – 633 065/ 425 – 225
Edukativne radionice u Medicinskoj školi u Doboju
Poznavanje stranog jezika povoljno utiče kako na privatni život, upoznavanje novih prijatelja, tako i na komunikaciju s drugima, što ima veliku ulogu i na poslovnom planu jer povećava šanse za zaposlenje, vrijednost zaposlenika, te daje dodatni prostor za napredovanje. Pored toga, u današnjem svijetu važno je posjedovati i digitalnu kompetenciju tj. znanja i vještine vezane za digitalne medije, a odnosi se na logičko i kritičko razmišljanje, sigurno korištenje informacija i informacijsko – komunikacijskih tehnologija, kako na radnom mjestu tako i u slobodno vrijeme,te dobro razvijene komunikacijske vještine.
Slobomir P Univerzitetje u petak 31.05.2019. godine realizovao edukativnu radionicu u Medicinskoj školi u Doboju.
Predstavnici Filološkog fakulteta asistent Dragan Mišković i viši asistent Božana Tomić održali su radionicu pod nazivom Medicinski registar za srednjoškolce približivši time vokabular koji je ključan za njihov obrazovni profil. Docent dr. Vanja Mišković Eličić sa Fakulteta za informacione tehnologije održala je predavanje na temu Cyber criminal kako bi se učenici upoznali sa različitim vidovima prijetnji na Internetu.Cilj ovih radionica jeste da učenici poboljšaju, kako svoje jezičke kompetencije, tako i kompetencije u sferi digitalnih medija.
Stručni seminar na temu „Pisanje projekata za finansiranje preduzetnika i poljoprivrednika iz programa EU“
Naučni institut „NIPEKS“ Slobomir P Univerziteta, organizuje za studente i druga zainteresovana lica, u utorak 28. maja 2019. godine
STRUČNI SEMINAR NA TEMU „PISANJE PROJEKATA ZA FINANSIRANJE PREDUZETNIKA I POLJOPRIVREDNIKA IZ PROGRAMA EU“
PLAN SEMINARA:
12,00 h
- POZDRAVNA RIJEČ ORGANIZATORA SEMINARA
12,10h
- ZNAČAJ PREDUZETNIČKE DJELATNOSTI ZA POVEĆANJE ZAPOSLENOSTI I POSPJEŠIVANJE INOVACIJA U ZEMLJI;
- POVEZIVANJE POLJOPRIVREDNIKA U KLASTERE ORGANSKE POLJOPRIVREDE; Predavač: Prof. emeritus dr Budimir Stakić, Profesor Univerziteta;
12,45h
- COSME PROGRAM – FINANSIRANJE KONKURENTNOSTI MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA;
- FINANSIJSKA PODRŠKA POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI IZ PROGRAMA IPARD II SA PRIMJERIMA IZ PRAKSE;Predavač: Dr Vesela Vlašković, Profesor Univerziteta, Institut za regionalni razvoj i ekspert Evropske komisije, Beograd i profesor
Seminar će se održati u utorak 28. maja 2019. godine, na Slobomir P Univerzitetu, Svetog Save 1, Doboj sala 3 na I spratu, sa početkom u 12,00 časova.
Pristup seminaru je slobodan.
Više informacija na telefon 053-209-621
Održan stručni seminar iz oblasti bankarstva i finansiranja poljoprivrede iz programa EU
U Kampusu Doboj održano takmičenje „Najbolji bankar 2019”
Održano takmičenje „Najbolji bankar 2019” u Kampusu Slobomir
Besplatni kurs Java programiranja za srednjoškolce
Standardi iz oblasti menadžmenta kvalitetom – standardi serije 9000“ i „CE znak – evropska viza za proizvode“.
Slobomir P Univerzitet je 4. aprila 2015. godine organizovao seminar: Standardi iz oblasti menadžmenta kvalitetom – standardi serije 9000“ i „CE znak – evropska viza za proizvode“. Riječ je o dva informatička seminara koji su se održali isti dan, a koji obrađuju različite tematske oblasti. Svi polaznići su dobili i certifikat o pohađanju seminara. Učešće u seminaru bilo je besplatno. Seminar je održan na Slobomir P Univerzitetu u Doboju. Seminarima je prisustvovalo oko 130 učesnika, kojma su se obratili predstavnici Privredne komore Republike Srpske, predstavnici TUV Nord-a kao i domaćini, predstavnici Slobomir P Univerziteta. Predavač na seminarima je prof. dr. Vojislav Božanić, profesor na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu. NEWSLETTER
Seminar /radionice „Javno – privatno partnerstvo i koncesije – razvojna šansa Republike Srpske“
Slobomir P Univerzitet je organizovao seminar/radionicu pod nazivom „Javno – privatno partnerstvo i koncesije – razvojna šansa Republike Srpske“. O javno privatnim partnerstvima i koncesijama, kao izuzetno zanimljivim i aktuelnim temama, govoriće prof. dr Budimir Stakić, i prof. dr Ljiljana Jović. Seminari su održani u periodu od 20. do 26. marta i u Slobomiru i u Doboju. Seminar je namjenjen studentima, republičkim organima Uprave, gradovima, opštinama, javnim i komunalnim preduzećima, ustanovama, školama i drugim obrazovnim ustanovama, ustanovama socijalne zaštite i ostalim korisnicima budžeta. Na seminaru je bilo riječi o javno – privatnom partnerstvu u gradskom i prigradskom prevozu, o koncesijama na vodu, vodovod i kanalizaciju, o koncesijama u oblasti javnog-komunalnog otpada, javne rasvjete, zdravsta i sl.
Naučni skup “Nacionalna država i ekonomija”
Na Slobomir P Univerzitetu u Slobomiru je 24. septembra 2011. godine održan međunarodni naučni skup pod nazivom „Nacionalna država i ekonomija“. Jednodnevna naučna konferencija je okupila oko dvadeset uglednih profesora iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije, Crne Gore i Rusije, a među kojima su bili Jovan Todorović, Zoran Milošević, Dragutin Mirović, Peter Kovačić – Peršin, Nikola M. Gavrić, Miloš Knežević, Ilija Ćalina, Braco Kovačević, Dule Vejinović, Lazo Ristić, Branko Balj, Filip Vetrov, Zoran Isailović, Ljiljana Jović, Nikola Fabris i drugi. Predsjednik Organizacionog odbora, prof. dr Zoran Milošević, je istakao da je tema „Nacionalna država i ekonomija“ veoma zanimljiva i aktuelna, pri tom naglašavajući da je cilj ovog skupa bio da se kroz naučnu raspravu i iznošenje relevantnih činjenica „razmotri niz važnih pitanja od značaja za nacionalne države, te protivurečnosti političkog i ekonomskog suvereniteta nacionalne države, ideološka i druga rješenja koja su bitna za zadatu temu“. Radovi učesnika će biti objavljeni u zborniku radova „Nacionalna država i ekonomija“.
Seminar za nastavnike i profesore osnovnih i srednjih škola
Slobomir P Univerzitet je, u saradnji sa Pedagoškim zavodom Republike Srpske, 19. februara 2011. godine u Doboju i 26. februara 2011. godine u Slobomiru, organizovao seminare i stručni skup za nastavnike osnovnih i srednjih škola. Seminarima je prisustvovao 551 nastavnik i profesor iz svih gradova Republike Srpske. Oni su mogli da slušaju neku od trinaest različitih tema, a nakon završenih seminara petnaest učesnika je imalo mogućnost da učestvuje na stručnom skupu i prezentuje svoje radove koji su objavljeni u časopisima Slobomir P Univerziteta, ”Nauka” i ”INFOMAT”. Učesnici nisu krili svoje zadovoljstvo kako samom organizacijom cjelokupnog događaja, tako i temama koje su bile ponuđene, a većina je izrazila želju da SPU ponovo organizuje slične aktivnosti, pri tome najavljujući da će sigurno ponovo učestvovati. NEWSLETTER
VI Konferencija o visokom obrazovanju Republike Srpske
Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske i Rektorska konferencija Republike Srpske su 22. januara 2013. godine na Slobomir P Univerzitetu organizovali Šestu konferenciju o visokom obrazovanju Republike Srpske. Tema o kojoj se govorilo bila je “Organizovanje i izvođenje trećeg ciklusa studija na visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj”. Konferencija je imala za cilj razmatranje pitanja organizovanja i vođenja trećeg ciklusa studija na visokoškolskim institucijama u Republici Srpskoj, razmjenu dosadašnjih iskustava, analizu postojećih i potencijalnih problema, te razgovor o mogućnostima saradnje visokoškolskih ustanova na rješavanju ovih pitanja.
Ideja je da se na ovaj način doprinese jačanju sistema visokog obrazovanja u Republici Srpskoj. Predsjednik Rektorske konferencije Stanko Stanić rekao je da su okupljeni na ovom skupu razmjenom informacija i dosadašnjeg skromnog iskustava tražili smjernice za vođenje doktorskih studija kako bi se izbjegle greške koje su u ovoj oblasti napravljene u zemljama okruženja. Gospođa Jelena Starčević iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske podsjetila je da ovaj najviši nivo obrazovanja traje najmanje tri godine, da je u regionu bilo mnogo problema pri prelasku sa starog na novi sistem obrazovanja i da se u Republici Srpskoj pristupa oprezno organizovanju trećeg ciklusa studija. “Zaokružili smo cjelinu prvog ciklusa, završene su dvije generacije magistarskog studija i stvoreni su preduslovi za organizaciju trećeg ciklusa, za šta treba obezbijediti kadrovske, materijalne i tehničke uslove kao i sistem osiguranja kvaliteta”, rekla je Starčvićeva. „Organizacija studija trećeg ciklusa treba da se bazira na relevantnim normativno-pravnim aktima, kao i na definisanju minimuma standarda pravila rada u funckionisanju doktorskih studija na visokoškolskim ustanovama u Republici Srpskoj (uslovi upisa, struktura studijskih programa, finansiranje studija), te na multidisciplinarnosti, internacionalizaciji studija i uspostavljanju pokretljivosti studenata i nastavnog osoblja” istakao je vršilac dužnosti rektora Slobomir P Univerziteta, doc. dr Vaso Arsenović. Rektor Univerziteta Istočno Sarajevo Mitar Novaković rekao je novinarima da Republika Srpska ima kapacitet za organizovanje doktorskih studija i da u tom procesu treba sarađivati i sa velikim univerzitetima iz zemalja okruženja. Radovi koji su izlagani na IV konferenciji o visokom obrazovanju će biti objavljeni u zbirniku radova koji se očekuje u narednom periodu.